Tag Archives: Pandora Gilboa

Bulldogs outslug Rockets in PCL battle

COLUMBUS GROVE, OH – Columbus Grove struck first and last in Tuesday night’s Putnam County League matchup with rival Pandora Gilboa as they defeated the Rockets at home 16-6 in a 5 inning contest.

PG nabbed the first two baserunners of the contest in their half of the opening stanza but came up empty on the scoreboard when Ryan Lee was forced out at third and Isaac Stahl was thrown out at the same base to end the top half of the first inning with the Rockets scoreless.

Columbus Grove wasted no time putting up runs in their first at bat as the Bulldogs would account for a five spot and bat around in their opening at bat. Just a pair of hits came across for the home team but a trio of walks and a hit by pitch from PG hurler Ryan Lee helped his opponents to a 5-0 advantage after the first six outs of the game.

In their second time at the plate the Rockets blasted off against Grove starter Kurt Griffith and utilized a trio of singles, a pair of walks and a sacrifice fly by Austin Decker to centerfield to tie the ballgame with a 5 run inning of their own.

Three runs on three hits in the third inning put Columbus Grove ahead for good as Dane Schroeder and Alex Schnieder both singled before catcher Brady Hauenstein was hit by a pitch for the second time in as any at bats before two of the three were knocked in by Tayt Birnesser to push ahead ultimately at 8-5 when the inning ended.

For the second time in the contest the Bulldogs batted around, this time coming in the bottom of the fourth inning. After seeing Hauenstein hit by a pitch for the third consecutive trip at the plate, Columbus Grove would send 12 batters to the plate and scratch across 7 runs on 4 hits to go ahead 15-5 after four innings.

Needing to get at least one run to keep from being run ruled the Rockets saw their catcher Josh Shartell reach on an error and quickly be moved to second base on a Kurt Griffith balk. Moments after right fielder Zeb George was hit by a pitch in the helmet and pinch run, PG would get Shartell on the scoreboard for their sixth run and keep the game going into the bottom of the fifth when shortstop turned relief pitcher Brennen Moorman singled him in.

With the bases loaded and just one out in the bottom of the inning it was the Bulldogs Dane Schroeder who provided the final hit of the ballgame as he singled into left center to bring home Brady Rudasill and provide the final score of 16-6 in the contest.

Kurt Griffith improved to 2-1 on the season on the mound for the Bulldogs who improve to 4-3 overall and 1-2 in Putnam County League play. Griffith threw 74 pitches on the day and gave up 6 runs on 6 hits while striking out and walking a pair in the win. Columbus Grove will be back in action on Wednesday as they take on Miller City in PCL action starting at 5pm.

Pandora Gilboa’s Ryan Lee sees his record fall to 0-1 on the year as he tossed 66 pitches over 2 innings of work, giving up 8 runs on 4 hits while walking 5 and striking out just one batter. The Rockets are in action against Vanlue in Blanchard Valley Conference play on Wednesday at home at 5pm.

Top Performers:

Ryan Lee (PG) 2-3
Alex Schneider (Grove) 3-4

*Stats compiled with help of Gamechanger*

Share

District 8 Boys All-Star Game results

ELIDA, OH – Tuesday night the boys 2017-18 basketball season wrapped up in Elida as the District 8 All-Star games took place with the sides splitting the two contests.

Game 1: D1-2-3
East 114
West 94

East

Isaac McAdams (Elida) 13
Chad Frey (Bath) 20
Austin May (L. Benton) 6
Jacob Logsdon (Findlay) 22
BJ Miller (Lima Sr) 5
Will Poling (L. Benton) 14
Skyler Smith (Elida) 5
Daniel Unruh (Elida) 18
Mark Janowski (LCC) 6
Donte Johnson (Elida) 5

3PT: 22 (Logsdon 7, Frey 6, Unruh 4, Poling 2, McAdams, Johnson, Smith)

West

Alex Rode (D. Jeff) 9
Austin Wilker (St. M) 2
Derek Albers (Coldwater) 10
Jacoby Kelly (VW) 16
Bryce Schroeder (OG) 13
Jake Dible (OG) 6
Harrison Gough (Bath) 11
Jace Copeland (Wapak) 5
Jay Kaufman (OG) 14
Tyler Bratton (D. Jeff) 8

3PT: 10 (Kelly 3, Schroeder 3, Kaufman 2, Copeland, Rode)

Game 2: D4
West 94
East 85

West

Tyler Mescher (Marion Local) 9
Logan Kemper (Ottoville) 10
Cole Horstman (Ft Jennings) 15
Mark Kuhlman (Miller City) 10
Derek Stout (Crestview) 14
Richard Cocuzza (DSJ) 7
Tyler Schlarman (St Henry) 5
Caden Ringwald (Lincolnview) 8
Nathan Tinnerman (N. Knoxville) 15

Playing but not scoring: Brandon Wehri (Ft Jennings)

3PT: 15 (Tinnerman 3, Ringwald 2, Kemper 2, Kuhlman 2, Stout 2, Mescher, Schlarman, Cocuzza, Horstman)

East

Noah Howell (Temple Christian) 8
Jacob Rider (McComb) 2
Drew Johnson (PG) 14
Logan Schroeder (Grove) 8
Eli Phillips (PG) 14
Levi Squire (Arcadia) 6
Ethan Swaney (Ada) 4
Eric Ritter (Cory Rawson) 13
Logan Dray (Perry) 17

Playing but not scoring: Caleb Price (Arlington)

3PT: 19 (Dray 5, Johnson 4, Ritter 3, Howell 2, Schroeder 2, Squire 2, Phillips)

Share

PG’s Johnson headlines All-PCL list as Player of the Year

Pandora Gilboa Junior Drew Johnson and PG Head Coach Joe Braidic were tabbed Sunday as the Putnam County League Player and Coach of the Year respectively as they led the Rockets to their third PCL title in school history and first since 2009 as they finished with a 16-6 regular season campaign and went 6-1 in league competition.

Braidic who is in his third term as the head of the boys program at PG picked up his second win for the top mentor in the league. In 2008 Braidic was honored for the first time as he guided his Rockets to their first PCL crown.

In winning the player award Johnson, a dynamic 6’5 Junior forward who already nabbed his 1,000th point this season becomes the fourth player in school history selected for the honor and he joins Josh Lee who snagged it in the first two PCL title seasons of 2008 and 2009, Eric Hermiller who won in 1990, and Steve Fenstermaker who was honored in 1987.

Joining Johnson on the 1st team this season were Seniors Wade Stauffer of Continental, and Grant Schroeder of Leipsic. Juniors Mark Kuhlman of Miller City and Logan Kemper of Ottoville joined with Johnson to make it three underclassmen in this seasons top five vote getters.

2nd team selections included a future St. Francis Cougar football player in Columbus Grove Senior Rece Roney, who was honored alongside four Juniors in Miller City’s Jacob Kuhlman, Ottoville’s Nick Moorman, Brandon Wehri of Fort Jennings, and Pandora Gilboa Sophomore Jared Breece.

Honorable Mention status for the league went to 16 players this year:

Caiden Grothaus (Senior) Columbus Grove
Logan Schroeder (Junior) Columbus Grove
Trevor Williamson (Senior) Continental
Jacob Williams (Senior) Continental
Ian Finn (Junior) Fort Jennings
Luke Trentman (Junior) Fort Jennings
Trent Siebeneck (Senior) Kalida
Collin Nartker (Senior) Kalida
Jordan Berger (Senior) Leipsic
Grant Rader (Senior) Leipsic
Matt Niese (Senior) Miller City
Noah Otto (Junior) Miller City
Ryan Bendele (Junior) Ottoville
Eric Von Sossan (Senior) Ottoville
Cooper McCullough (Junior) Pandora Gilboa
Riley Larcom (Sophomore) Pandora Gilboa

Share

PCL boys, girls snag wins

FINDLAY, OH – Last season the BVC won both games against the PCL, this season it was the Putnam County League who picked up victories in both the boys and girls contests at the University of Findlay’s Croy Gymnasium.

Led by Fort Jennings product Kylie Jettinghoff’s 15 points the PCL ladies snagged their first lead midway through the first of two twenty minute halves and never looked back as they beat the BVC 73-53.

With 4:50 remaining in the first half it was Kalida’s Brittany Kahle who gave the PCL a 28-26 lead when she buried the third of her shots from behind the arc and keyed a run that put her squad on top 44-28 at the break.

Taylor Gilliland of Van Buren led the Blanchard Valley Conference in scoring as she finished the game with 13 markers and finished as the only player for her team in double figures.

Miller City’s Cassie Niese (13), and Columbus Grove’s Ohio State University bound Lynea Diller (10) also reached double figures for the PCL. Niese scored a game high 11 in the first half while Diller added a three pointer in the second half as part of her total in the game.

Scoring:

PCL (73):
Kyrah Yinger (Columbus Grove) 5
Cassie Niese (Miller City) 13
Joni Kaufman (Kalida) 4
Brittany Kahle (Kalida) 9
Elizabeth Klear (Miller City) 2
Kylie Osterhage (Kalida) 9
Lynea Diller (Columbus Grove) 10
Kylie Jettinghoff (Ft. Jennings) 15
Lindsay Macke (Pandora-Gilboa) 0

BVC (53):

Taylor Gilliland (Van Buren) 13
Chloe Kromer (Vanlue) 4
Camryn Sudlow (McComb) 2
Lacey Trumbull (North Baltimore) 8
Emily Heldman (Cory-Rawson) 0
Nicolette DeVincentis (Liberty-Benton) 8
Taylor Farmer (Riverdale) 3
Taylor Frey (Riverdale) 1
Olivia Frost (North Baltimore) 7
Jackie Kloepfer (Vanlue) 7

In just the second year of the BVC/PCL All-Star Game the Putnam County League boys broke the scoring record of 107 points set last season by their counterparts as they exploded for 120 in the 120-92 victory.

A handful of dazzling dunks from Leipsic’s Jordan Brown and a plethora of three pointers by both squads had the crowd at Croy on their feet all evening.

Columbus Grove product Gabe Stechschulte connected on a four shots from deep in the game and finished as the contests leading scorer with 20 points, he was joined in double figures by five PCL teammates. Brown, the Putnam County League Player of the Year was next in scoring as he added 18 markers. Jackson Lammers of Miller City was next with 16 points while Fort Jennings senior Drew Grone added 12. Grove’s Bailey Clement tossed in 11 points and Kody Kuhlman of Miller City had 10.

Four BVC All-Stars scored in double figures led by McComb’s Chas Shoop with 16 while Marcus Brand of Van Buren notched 13, Hopewell-Loudon’s Jackson Sebetto scored 12 and Spencer Osbourne from Liberty Benton finished with 10.

Scoring:

PCL (120):

Baily Clement (Columbus Grove) 11
Gabe Stechschulte (Columbus Grove) 20
Grant Unverferth (Kalida) 4
Jackson Lammers (Miller City) 16
Jordan Brown (Leipsic) 18
Drew Grone (Ft. Jennings) 12
Kody Kuhlman (Miller City) 10
Ross Schroeder (Leipsic) 8
Logan Diller (Columbus Grove) 9
Trent Gerding (Kalida) 9

BVC (92):

Jackson Hankins (Riverdale) 9
Jackson Sebetto (Hopewell-Loudon) 12
Sean Watson (North Baltimore) 9
Marcus Brand (Van Buren) 13
Chas Shoop (McComb) 16
Drew Bryan (McComb) 5
Nathan Craft (Libety Benton) 5
Chad Baker (Arcadia) 5
Shae Watkins (Arcadia) 8
Spencer Osbourne (Liberty Benton) 10

Share

Boys District 8 All-Star Game Results

ELIDA, OHIO – Last years District 8 All-Star Games were about dunks, this year the games were about three pointers as only 4 dunks were thrown down Tuesday night.

In the first game of the night, the Division 1/2/3 game the West came away with a 98-96 win and avenged last seasons 150-97 loss to the East. Shawnee Indian product Jaquan Tucker (West) led all scorers in the contest with 40 points, including 6 three pointers. Not to be outdone however, the East’s Elijah Pughsley (Lima Senior) scored 35 points of his own including 10 shots from behind the arc in his last game close to home before jettisoning off to play his college ball at Western Carolina.

Combined in the contest the two squads combined to connect on 31 shots from behind the arc, 15 for the West and 16 for the East. Evan Prenger of St. Henry scored 18 in the contest as he connected on 6 three pointers and was followed closely by Katwan Singleton of the State Champion Defiance Bulldogs with 17 points for Celina Coach Chris Bihn’s Western squad. Ryan Hoyng, the Western Buckeye League Player of the Year was the only other player to finish in double figures as he netted 11 markers.

Blanchard Valley Conference Coach of the Year Ben Gerken (Liberty Benton) was the mentor of the East squad and finished with three players outside of Pughsley in double figures as Austin Phillips (Kenton) had 20, Jon Daegar (LB) tossed in 19, and Elida’s Austin Allemeir delighted the home fans with 12 points in his last contest at the Fieldhouse.

Scoring:

West (98):

Connor Holliday (Van Wert) 3
Evan Prenger (St. Henry) 18
Jaquan Tucker (Shawnee) 40
Logan Delong (Celina) 4
Ryan Hoyng (Celina) 11
Katwan Singleton (Defiance) 17
Quinn Zaerr (St. Marys) 5

Playing but not scoring: Grant Laffin (Celina)
Not able to make it: Tanner Bates (Parkway), Adam Henderson (Wapak)

East (96):

Levi Kistler (Bluffton) 2
Austin Allemeir (Elida) 12
Elijah Pughsley (Lima Senior)35
Draeton Fasone (Van Buren) 6
Clark Etzler (Elida) 2
Austin Phillips (Kenton) 20
Jon Daegar (Liberty Benton) 19

Playing but not scoring: Ilias Wright (Lima Senior)
Not able to make it: Jake Williams (LCC)

Last season it was the first game that was the blowout of the two contests, this year it would prove to be the second as the East romped to a 105-77 win in the Division 4 contest led by 16 points each from New Bremen’s Carson Manger and Lincolnview’s Justis Dowdy.

With their head coaches in Aaron Elwer (Delphos St. Johns), and Kurt Goettemoeller (Marion Local) in charge, a pair of Bluejays (Andy Grothaus/Alex Odenweller) and a pair of Flyers (Luke Knapke/Ryan Bruns) would have a big night as the four players combined for 40 of their squads points on the night.

Knapke, a 6’10 center headed to play his college ball at the University of Toledo would also set the tone inside as he was responsible for a pair of eye popping slam dunks in the contest en route to 15 points and double digit rebounds.

Jace Darbyshire, the NWC and PCL Player of the Year, and the Perry Commodores all-time leading scorer Jared Poling would each finish with 13 points to lead the West who were coached by Nick Latta (McComb), and Jason Vermillion (Arlington) in scoring in the loss.

16 three pointers found their way through the nets for each side in the contest, led by four from the East’s Manger (headed to Lake Superior State University).

Scoring:

East (105):

Andy Grothaus (DSJ) 11
Alex Odenweller (DSJ) 4
Devin Kortokrax (Kalida) 10
Justis Dowdy (Lincolnview) 16
Carson Manger (New Bremen) 16
Andrew Arnett (New Knoxville) 8
Brandt Landin (Ottoville) 10
Luke Knapke (Marion Local) 15
Ryan Bruns (Marion Local) 10
Matthew Trushaw (Minster) 2

West (77):

Jace Darbyshire (Columbus Grove) 13
Austin Smith (Vanlue) 6
Aaron Starr (Arlington) 7
Grant McBride (Ada) 2
Trey Hanes (McComb) 7
Clay Grubb (McComb) 10
Markus Howell (Temple Christian) 5
Matthew Alspach (Cory Rawson) 11
Jared Poling (Perry) 13
Colin Fenstermaker (Pandora Gilboa) 2

Share

Grubb, Gerken named BVC player/coach of the year

McComb Senior Clay Grubb has been named as the Blanchard Valley Conference Player of the Year while Liberty Benton Head Coach Ben Gerken snagged the Coach of the Year award after leading the Eagles to a 12-0 league record.

Grubb who is headed to Ohio Dominican University on a baseball scholarship this fall, averaged 15.8 points per game and will be joined on the first team by North Baltimore’s Chad Wright, Vanlue’s Austin Smith, Liberty Benton’s Anthony Masterlasco, Draeton Fasone of Van Buren, and Josh Ireland of Arcadia.

Second team honors went to Nathan Craft from BVC champ Liberty-Benton, Matthew Alspach of Cory-Rawson, Matt Glick from Arlington, Leipsic’s Jordan Brown, Colin Fenstermaker of Pandora-Gilboa, and Braxton Fasone from Van Buren.

Jon Dager of Liberty-Benton leads the third team and is joined by Trey Hanes from McComb, Shae Watkins of Arcadia, Lane Bishop of North Baltimore, Ryan Lommerse from Hopewell-Loudon, and Grant Loveridge of Riverdale.

26 players were named to the Honorable Mention BVC list:

ARCADIA: Hayden Ramsey, Dylan Conine

ARLINGTON: Logan Speyer, Aaron Starr

CORY-RAWSON: Ian Moser, Spencer Silvers

HARDIN NORTHERN: Andrew Stump, Zach Wilhelm

HOPEWELL-LOUDON: Garret Sendelbach, Gauge Sadler

LEIPSIC: Ross Mangas, Matt Schroeder

LIBERTY-BENTON: B.J. Lawson, Tyson Neiling

McCOMB: Chas Shoop, Drew Siferd

NORTH BALTIMORE: Levi Newcomer, Derek McMahon

PANDORA-GILBOA: Drew Johnson, Ryan Lee

RIVERDALE: Chad Pever, Alex Pickett

VAN BUREN: Ryan Turner, Nic Torres

VANLUE: Sam Wagner, Brody Hanna

The annual BVC vs PCL All-Star Game will take place on Sunday, March 29th at the University of Findlay’s Croy Center with the girls contest beginning at 5pm, and the boys to follow approximately 15 minutes afterwards.

Adam Smith from Hopewell-Loudon and C.J. Holman of Arcadia will serve as the games Co-Head Coaches for the contest.

Representing the Blanchard Valley Conference will be:

Clay Grubb
Draeton Fasone
Josh Ireland
Matthew Alspach
Trey Hanes
Lane Bishop
Ryan Lommerse
Jon Dager
Aaron Starr
B.J. Lawson

5 players were named as Alternates:

Sam Wagner
Ian Moser
Dylan Conine
Blake Glaser
Levi Newcomer

Share

Leipsic, OG, Grove, PG, Ottoville all advance

By virture of their wins in Putnam County on Saturday night, Leipsic and Pandora Gilboa added dates next Thursday night in Allen County against Ottoville and Crestview respectively.

On the back of a 25 point night from Senior forward Megan Maag, the Rockets capped off the night at Ottawa Glandorf’s Robert J. Hermiller Gymnasium in which they could seemingly do no wrong.

Pandora jumped out to an early lead in the first quarter behind Maag who would go on to score her 1,000th point in the 3rd quarter and never looked back (Hear the call of it here: http://t.co/lm8ZfjtOKZ).

After the first quarter the scoreboard read Pandora 14-10 over McComb, a team the Rockets have now beaten twice this season. At the half the Rockets led 26-10. Pandora would push their advantage to 43-29 after three stanzas and finish it off with a 57-38 win.

With the win the Rockets improve to 16-8 on the season while McComb behind a big night from Emily Clymer finish their 2013-14 campaign at 12-12.

Thursday night at 6:15pm it will be second seeded Pandora Gilboa against top seeded Crestview. The game can be heard live on www.zsportslive.com

In the earlier contest of the night the Leipsic Vikings picked up win #20 as they dispatched the Miller City Wildcats 55-35.

Leipsic jumped out to a quick 7-0 lead and led 36-13 at the half. In the contest Amber Gerdeman went well over her 12ppg average as she had 23 points in the win that will set up a rematch between the Vikings and the Ottoville Big Green that was won just a few weeks ago by the Vikings that denied Ottoville their 5th straight PCL title.

Ottoville will meet Leipsic at 8pm in the 2nd game at Lima Senior High School on Thursday night following completion of the Crestview/PG game. The Big Green racked up another sectional title with a 58-53 win over Kalida in Van Wert to earn themselves a rematch with the top ranked Vikings.

Two other Putnam County League schools also got an opportunity to cut down nets on Saturday night as the Columbus Bulldogs were victorious in Wapakoneta over the Allen East Mustangs 55-37 behind another big game at Wapak for Julia Wynn, and the Ottawa Glandorf Titans were winners as well 68-33 over Bluffton in the Riverdale sectional.

Ottawa Glandorf and Columbus Grove will meet in Elida on Thursday night in Division 3 Tournament action at the Fieldhouse with a 6:15pm tipoff that can be heard on www.zsportslive.com as well with Dave Boninsegna on the call.

Be sure to stay tuned to @zsportslive and @michaelhirnpbp to stay up to date on OHSAA tournament action, scores and news.

Share